I Liga Seniorów
Głogów 08-16.09.01

W rozegranych w Głogowie Drużynowych Mistrzostwach Polski Seniorów zwyciężyła, podobnie jak roku ubiegłym, drużyna Polonii Plus GSM Warszawa. Wicemistrzem kraju został tegoroczny beniaminek - Devo-Maraton Łomża, zaś trzecie miejsce zdobył Pocztowiec TP SA Poznań. Ostatnie dwa zespoły opuściły szeregi ekstraklasy.

Jednym z tych zespołów jest drużyna z naszego województwa - GAMBIT Świecie. Po ubiegłorocznym sukcesie w II lidze, zespół postanowił podjąć wyzwanie i wystartował w I lidze w takim samym składzie, chociaż obiektywnie patrząc, nie miał żadnych szans na utrzymanie się. W tym miejscu zawodnikom należą się gratulacje za ambitną walkę do ostatniej rundy. Wiele zespołów w podobnej sytuacji, z pewnością nie wystartowałoby w rozgrywkach. Dość powiedzieć, że rankingi przeciwników na poszczególnych szachownicach były średnio o 200 punktów wyższe, zaś składy pozostałych drużyn wypełnione były arcymistrzami i mistrzami międzynarodowymi.

O skali trudności niech świadczy fakt, iż nasi zawodnicy wygrali zaledwie 5 partii, zremisowali 7, zaś 42 przegrali. Najlepiej w zespole wypadł Tomasz RYBAK, który uzyskał 3 punkty i jako jedyny zyskał kilka punktów rankingowych.

Drużyna GAMBITU zagościła w szeregach I ligi zaledwie jeden rok. Mamy nadzieję, że wkrótce w ślady klubu ze Świecia pójdą inne nasze zespoły, i ponownie będziemy oglądać naszych zawodników przy pierwszoligowych szachownicach, oby z lepszym skutkiem.

  
Końcowa tabela Drużynowych Mistrzostw Polski 2001

 12345678910 
1 Polonia Plus GSM Warszawa 3.544.544.554.55641.0
2 Devo-Maraton Łomża2.5 23.543.5544.5534.0
3 Pocztowiec TP SA Poznań24 3342.544632.5
4 Porto Balbo Bielsko-Biała1.52.53 33.553.54.54.531.0
5 PTSz Płock2233 3.54.534530.0
6 AZS UMCS Lublin1.52.522.52.5 33.52.5525.0
7 Juvena-Hańcza Suwałki113.511.53 44524.0
8 Stilon Gorzów Wlkp.1.5222.532.52 4423.5
9 Drakon-Leasing Fabryczny Lublin11.521.523.522 520.5
10 Gambit Świecie0101.511121 8.5

   
Najlepsze wyniki na szachownicach:

IAloyzas KVEINYS
Klaudiusz URBAN
Viacheslav DYDYSHKO
Juvena-Hańcza Suwałki
Pocztowiec TP SA Poznań
AZS UMCS Lublin
2535
2453
2505
6.0
5.5
5.5
IIAndrei KOVALEV
Aleksander CZERWOŃSKI
Michał KRASENKOW
Devo-Maraton Łomża
Stilon Gorzów Wlkp.
Polonia Plus GSM Warszawa
2533
2369
2573
7.0
5.5
5.0 (6)
IIIBartosz SOĆKO
Rafał ANTONIEWSKI
Piotr BOBRAS
Polonia Plus GSM Warszawa
Porto Balbo Bielsko-Biała
Devo-Maraton Łomża
2559
2446
2422
7.0 (8)
6.5
5.0
IVArtur JAKUBIEC
Witalis SAPIS
Paweł BLEHM
PTSz Płock
Porto Balbo Bielsko-Biała
Polonia Plus GSM Warszawa
2497
2405
2536
6.5 (8)
6.5
6.0 (8)
VLeszek WĘGLARZ
Robert KUCZYŃSKI
Krzysztof JAKUBOWSKI
Pocztowiec TP SA Poznań
Polonia Plus GSM Warszawa
Devo-Maraton Łomża
2322
2470
2376
7.0
6.5 (7)
6.5
VIMarta ZIELIŃSKA
Hanna EREŃSKA
Monika KRUPA
Devo-Maraton Łomża
Pocztowiec TP SA Poznań
Porto Balbo Bielsko-Biała
2399
2216
2307
8.0
6.0
5.0

  
Rezultaty indywidualne i rankingowe:

Macieja, Bartłomiej     2588  POLONIA PLUS GSM Warszawa    3.0/4  2.52   0.48
Rozentalis, Eduardas    2588  POLONIA PLUS GSM Warszawa    5.0/8  5.68  -0.68
Krasenkow, Michał       2573  POLONIA PLUS GSM Warszawa    5.0/6  3.72   1.28
Soćko, Bartosz          2559  POLONIA PLUS GSM Warszawa    7.0/8  6.08   0.92
Gdański, Jacek          2537  POLONIA PLUS GSM Warszawa    2.0/3  2.31  -0.31
Blehm, Paweł            2536  POLONIA PLUS GSM Warszawa    6.0/8  6.24  -0.24
Kuczyński, Robert       2470  POLONIA PLUS GSM Warszawa    6.5/7  4.97   1.53
Soćko, Monika           2389  POLONIA PLUS GSM Warszawa    2.5/5  3.35  -0.85
Dworakowska, Joanna     2350  POLONIA PLUS GSM Warszawa    4.0/5  3.40   0.60

Kempiński, Robert       2595  DEVO MARATON Łomża           4.5/9  5.76  -1.26
Kovalev, Andrei         2533  DEVO MARATON Łomża           7.0/9  5.85   1.15
Bobras, Piotr           2422  DEVO MARATON Łomża           5.0/9  5.22  -0.22
Piński, Jan             2383  DEVO MARATON Łomża           3.0/9  4.95  -1.95
Jakubowski, Krzysztof   2376  DEVO MARATON Łomża           6.5/9  5.22   1.28
Zielińska, Marta        2399  DEVO MARATON Łomża           8.0/9  6.66   1.34

Urban, Klaudiusz        2453  POCZTOWIEC TP SA Poznań      5.5/9  3.78   1.72
Schmidt, Włodzimierz    2438  POCZTOWIEC TP SA Poznań      5.0/9  4.59   0.41
Szeląg, Marcin          2404  POCZTOWIEC TP SA Poznań      3.5/8  4.56  -1.06
Stempin, Paweł          2407  POCZTOWIEC TP SA Poznań      5.0/9  5.22  -0.22
Węglarz, Leszek         2322  POCZTOWIEC TP SA Poznań      7.0/9  4.32   2.68
Owczarzak, Jerzy        2320  POCZTOWIEC TP SA Poznań      0.5/1  0.39   0.11
Ereńska, Hanna          2216  POCZTOWIEC TP SA Poznań      6.0/9  4.32   1.68

Ivanov, Sergey          2556  PORTO BALBO Bielsko-Biała    4.0/9  5.22  -1.22
Matlak, Marek           2488  PORTO BALBO Bielsko-Biała    5.0/9  5.22  -0.22
Antoniewski, Rafał      2446  PORTO BALBO Bielsko-Biała    6.5/9  5.58   0.92
Sapis, Witalis          2405  PORTO BALBO Bielsko-Biała    6.5/9  5.31   1.19
Jaworski, Mirosław      2399  PORTO BALBO Bielsko-Biała    3.0/7  4.20  -1.20
Dworakowski, Łukasz     2352  PORTO BALBO Bielsko-Biała    1.0/2  1.04  -0.04
Krupa, Monika           2307  PORTO BALBO Bielsko-Biała    5.0/9  5.49  -0.49

Grabarczyk, Mirosław    2499  PTSz Płock                   3.5/9  4.41  -0.91
Mitoń, Kamil            2516  PTSz Płock                   5.0/9  5.67  -0.67
Staniszewski, Piotr     2451  PTSz Płock                   3.5/6  3.42   0.08
Jakubiec, Artur         2497  PTSz Płock                   6.5/8  5.68   0.82
Grabarczyk, Bogdan      2439  PTSz Płock                   5.5/9  5.94  -0.44
Jedynak, Radosław       2347  PTSz Płock                   3.0/4  2.32   0.68
Jurkiewicz, Katarzyna   2217  PTSz Płock                   0.0/2  0.90  -0.90
Kludacz, Magdalena      2195  PTSz Płock                   3.0/7  3.15  -0.15

Dydyshko, Viacheslav    2505  AZS UMCS Lublin              5.5/9  4.50   1.00
Jaracz, Paweł           2521  AZS UMCS Lublin              3.0/9  5.49  -2.49
Łobejko, Rafał          2353  AZS UMCS Lublin              4.0/9  4.32  -0.32
Myć, Marcin             2305  AZS UMCS Lublin              4.5/9  3.87   0.63
Pyda, Zbigniew          2349  AZS UMCS Lublin              1.5/5  2.20  -0.70
Jakubowski, Tomasz      2305  AZS UMCS Lublin              1.5/4  1.96  -0.46
Grabarska, Barbara      2253  AZS UMCS Lublin              5.0/9  4.77   0.23
 
Kveinys, Aloyzas        2535  JUVENA-HAŃCZA Suwałki        6.0/9  4.95   1.05
Ostrowski, Leszek       2381  JUVENA-HAŃCZA Suwałki        2.5/3  1.26   1.24
Ciruk, Jerzy            2245  JUVENA-HAŃCZA Suwałki        1.5/8  2.00  -0.50
Anuszkiewicz, Konrad    2257  JUVENA-HAŃCZA Suwałki        2.0/8  2.72  -0.72
Grycel, Kamil           2242  JUVENA-HAŃCZA Suwałki        5.0/9  2.97   2.03
Bargłowski, Filip       2206  JUVENA-HAŃCZA Suwałki        4.0/8  2.64   1.36
Szymańska, Maria        2133  JUVENA-HAŃCZA Suwałki        3.0/9  3.15  -0.15

Markowski, Tomasz       2548  STILON Gorzów Wlkp.          4.0/9  5.13  -1.13
Czerwoński, Aleksander  2369  STILON Gorzów Wlkp.          5.5/9  3.51   1.99
Radziewicz, Iweta       2375  STILON Gorzów Wlkp.          5.0/9  4.68   0.32
Liwak, Przemysław       2298  STILON Gorzów Wlkp.          3.0/9  3.96  -0.96
Przewoźnik, Jan         2428  STILON Gorzów Wlkp.          3.5/7  4.62  -1.12
Skrzypnik, Maciej       2275  STILON Gorzów Wlkp.          0.0/2  0.96  -0.96
Głazik, Małgorzata      2151  STILON Gorzów Wlkp.          2.5/9  3.42  -0.92
 
Gritsak, Orest          2499  DRAKON-LEASING FABR. Lublin  5.0/9  4.41   0.59
Księski, Zbigniew       2421  DRAKON-LEASING FABR. Lublin  3.5/9  4.14  -0.64
Stoma, Paweł            2193  DRAKON-LEASING FABR. Lublin  3.5/9  2.25   1.25
Praszak, Michał         2230  DRAKON-LEASING FABR. Lublin  2.0/9  2.97  -0.97
Wojcieszyn, Jacenty     2298  DRAKON-LEASING FABR. Lublin  1.5/9  4.05  -2.55
Andrzejewska, Edyta     2216  DRAKON-LEASING FABR. Lublin  5.0/9  4.23   0.77

Kraiński, Aleksander    2279  GAMBIT Świecie               1.5/9  1.71  -0.21
Karbowiak, Adam         2230  GAMBIT Świecie               0.5/8  1.76  -1.26
Ściborowski, Mirosław   2216  GAMBIT Świecie               0.0/8  2.24  -2.24
Rybak, Tomasz           2213  GAMBIT Świecie               3.0/9  2.61   0.39
Kraiński, Sławomir      2210  GAMBIT Świecie               1.5/6  1.56  -0.06
Kraiński, Jarosław      2048  GAMBIT Świecie               0.5/5  0.80  -0.30
Garbowska, Hanna        2090  GAMBIT Świecie               1.5/9  2.61  -1.11