Mistrzostwa Regionu w grze błyskawicznej
Ciechocinek 06.01.02

W dniu 6 stycznia szachiści naszego Regionu spotkali się w Ciechocinku, gdzie w sali teatralnej przy kawiarni BRISTOL rozegrano błyskawiczne mistrzostwa województwa. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych przyjechało tylko 16 drużyn, a w konkurencji indywidualnej wystartowało 68 zawodników. Zabrakło zapowiedzianych Zrywu Dąbrówka, MDK Nr 1 Bydgoszcz, Unii Gniewkowo, a szachiści z Aleksandrowa Kuj. wprawdzie przyjechali, ale bez pieniędzy na opłacenie licencji i wpisowego.

W turnieju kobiet startowały tylko dwie drużyny. Zwyciężyły siostry TADYCH z EMDEKU Bydgoszcz, które pokonały Joannę WĘGLARZ i Grażynę GWÓŹDŹ z Centrum Bydgoszcz w stosunku 3.5-0.5, zdobywając w ten sposób mistrzostwo okręgu.

W sumie, z małymi wyjątkami, startowała jednak cała czołówka wojewódzka, a zawodnicy potraktowali zawody bardzo poważnie, o czym świadczy zacięta walka do ostatnich rund i konieczność przeprowadzenia dogrywek.

Do turnieju drużynowego mężczyzn zgłosiło się 15 drużyn i aby nie było pauzy, sędzia dopuścił kombinowaną drużynę kobiecą w składzie Agnieszka i Anika TADYCH, Joanna WĘGLARZ i Grażyna GWÓŹDŹ, która zresztą spisywała się nieźle i nie zajęła końcowych lokat. W tym turnieju przez większość dystansu prowadzili z wyraźną przewagą szachiści Centrum Bydgoszcz, jednak w ostatniej rundzie zremisowali oni z zespołem LESZCZYŃSKI Włocławek, a druga w tabeli Baszta Żnin wygrała do zera z zespołem kobiet, zrównując się z liderami i doprowadzając do dogrywki, w której Baszta dwukrotnie pokonała Centrum 2.5-1.5 i zdobyła mistrzostwo województwa.

Punkty w dogrywce zdobyli:

Aleksander KRAIŃSKI 1.5-0.5 Tomasz PACUSZKA
Adam KARBOWIAK 1.0-1.0 Paweł KUKUŁA
Mirosław ŚCIBOROWSKI 2.0-0.0 Rafał LEWANDOWSKI
Waldemar JAGODZIŃSKI 0.5-1.5 Sławomir KRAIŃSKI

Końcowa klasyfikacja turnieju drużynowego (9 rund systemem szwajcarskim):

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16

Baszta Żnin
Centrum Bydgoszcz
AZS AB Bydgoszcz
EMDEK Bydgoszcz
Tarfarm-64 Toruń
Leszczyński Włocławek
Chemik Bydgoszcz
Apator Toruń
Centrum II Bydgoszcz
Gambit Świecie
Zryw Włocławek
Torfarm-64 II Toruń
Zespół kobiecy EMDEK-Centrum
Baszta II Żnin
AZS AB II Bydgoszcz
Łucznik Żołędowo

23.5
23.5
21.5
21.5
20.5
20
20
19.5
19
18
17.5
16.5
15
12.5
10
9.5

Rezultaty indywidualne w turnieju drużynowym:

Baszta I Żnin
A.Kraiński 7, A.Karbowiak 5, M.Ściborowski 5, W.Jagodziński 6.5

Centrum I Bydgoszcz
T.Pacuszka 5, P.Kukuła 8, R.Lewandowski 6, S.Kraiński 4.5

AZS AB Bydgoszcz
W.Krużyński 3, B.Siwiec 6, Ł.Jabłoński 5.5, A.Maliszewski 7

EMDEK Bydgoszcz
D.Ziółkowski 6, K.Rzóska 6, P.Jaroch 5, P.Szmidt 4.5

Torfarm-64 Toruń
K.Żołnierowicz 6, T.Kuryłowicz 6, J.Paprocki 3.5, A.Witkowski 5

Leszczyński Włocławek
S.Pawłowski 4, K.Kuliński 6.5, J.Garbowski 4.5, K.Leszczyński 5

Chemik Bydgoszcz
M.Olszewski 6.5, J.Gralka 1.5/6, J.Jakubowski 3.5/7, M.Mazalon 5.5/8, Z.Robak 3/6

Apator Toruń
T.Trabszys 7, B.Katkowski 3.5, M.Kubicki 5, B.Fladrowski 4

Centrum II Bydgoszcz
M.Stoppel 6, P.Wiśniewski 4, P.Skowroński 5.5, J.Tabaczka 3.5/7, M.Paliwoda 0/2

Gambit Świecie
J.Urban 3, L.Bultrowicz 3.5, J.Kraiński 4.5, A.Fiałkowski 7

Zryw Włocławek
P.Grochowalski 5.5, K.Cichocki 1.5, B.Lubicki 4, A.Orylski 6.5

Torfarm-64 II Toruń
W.Jankowski 2, M.Jabłoński 3.5, M.Lewandowski 5.5, E.Piórek 5.5

Zespół kobiecy EMDEK-Centrum
Ag.Tadych 4, J.Węglarz 4.5, An.Tadych 4.5, G.Gwóźdź 2

Baszta II Żnin
Ł.Bugalski 2.5/6, B.Grylewicz 3/8, M.Szary 2.5/7, M.Wiśniewska 2.5/7, R.Wiśniewski 1/5,
P.Rynarzewski 1/3

AZS AB II Bydgoszcz
P.Sworowski 2.5, P.Szybowicz 3, A.Gołąbiewski 2.5, W.Jastrzębski 2

Łucznik Żołędowo
W.Hetmański 0, A.Wiśniewski 6.5, P.Jahr 3, D.Urbańska 0

Podobnie zacięta walka trwała w turnieju indywidualnym, w którym prowadzenie zmieniało się z rundy na rundę. W końcowej części zawodów przewagę wyrobił sobie Paweł KUKUŁA, który jednak w ostatniej rundzie przegrał z Bogdanem HOŁOWNIĄ, doprowadzając do dogrywki trzech zawodników (dogonił ich jeszcze Rafał LEWANDOWSKI).

W dogrywce Paweł KUKUŁA wygrał obie partie, zdobywając mistrzostwo województwa, a Bogdan HOŁOWNIA po pokonaniu Rafała LEWANDOWSKIEGO zdobył tytuł wicemistrza naszego Regionu. Bogdan HOŁOWNIA zasługuje na szczególne wyróżnienie i swoją grą udowodnił, że ubiegłoroczne trzecie miejsce w tych zawodach nie było przypadkiem.

Końcowa kolejność medalistów w turnieju mężczyzn (po dogrywce):

1. KUKUŁA Paweł
2. HOŁOWNIA Bogdan
3. LEWANDOWSKI Rafał

Wyniki turnieju indywidualnego (11 rund systemem szwajcarskim):

1

Lewandowski, Rafał (9)

2241

Centrum Bydgoszcz

8.5

59.5

2

Kukuła, Paweł (11)

2231

Centrum Bydgoszcz

8.5

59.0

3

Hołownia, Bogdan (40)

2000

Torfarm-64 Toruń

8.5

57.5

4

Pacuszka, Tomasz (1)

2293

Centrum Bydgoszcz

8

57.5

5

Trabszys, Tomasz (2)

2281

Apator Toruń

8

56.0

6

Kraiński, Sławomir (13)

2213

Centrum Bydgoszcz

8

47.0

7

Karbowiak, Adam (12)

2215

Baszta Żnin

7.5

61.0

8

Żołnierowicz, Krzysztof (5)

2273

Torfarm-64 Toruń

7.5

53.5

9

Wiśniewski, Przemysław (25)

2132

Centrum Bydgoszcz

7.5

50.0

10

Olszewski, Marek (16)

2176

Chemik Bydgoszcz

7

59.0

11

Mazalon, Mariusz (22)

2143

Chemik Bydgoszcz

7

55.0

12

Krużyński, Wiesław (21)

2160

AZS AB Bydgoszcz

7

54.5

13

Rzóska, Kamil (54)

1800

EMDEK Bydgoszcz

7

53.0

14

Garbowski, Jerzy (50)

2000

Leszczyński Włocławek

7

53.0

15

Witkowski, Andrzej (42)

2000

Torfarm-64 Toruń

7

52.5

16

Ściborowski, Mirosław (15)

2182

Baszta Żnin

7

51.5

17

Ziółkowski, Dawid (17)

2171

EMDEK Bydgoszcz

6.5

64.5

18

Maliszewski, Aleksander (46)

2000

AZS AB Bydgoszcz

6.5

61.0

19

Kraiński, Aleksander (4)

2276

Baszta Żnin

6.5

55.5

20

Jabłoński, Łukasz (20)

2161

AZS AB Bydgoszcz

6

62.5

21

Paprocki, Jarosław (36)

2038

Torfarm-64 Toruń

6

62.0

22

Fiałkowski, Andrzej (44)

2000

Gambit Świecie

6

60.0

23

Siwiec, Bartłomiej (14)

2205

AZS AB Bydgoszcz

6

59.0

24

Starzyński, Waldemar (69)

1800

Centrum Bydgoszcz

6

57.5

25

Kuliński, Krzysztof (27)

2100

Leszczyński Włocławek

6

56.5

26

Karpiński, Andrzej (45)

2000

EMDEK Bydgoszcz

6

55.0

27

Tadych, Agnieszka (33)

2066

EMDEK Bydgoszcz

6

54.5

28

Jakubowski, Jarosław (8)

2248

Chemik Bydgoszcz

6

53.5

29

Gralka, Julian (7)

2251

Chemik Bydgoszcz

6

51.0

30

Jabłoński, Mirosław (61)

1800

Torfarm-64 Toruń

6

48.5

31

Robak, Zbigniew (3)

2279

Chemik Bydgoszcz

6

47.5

32

Stoppel, Mariusz (19)

2169

Centrum Bydgoszcz

6

45.0

33

Szary, Marcin (62)

1800

Baszta Żnin

6

43.5

34

Tabaczka, Jerzy (51)

1800

Centrum Bydgoszcz

5.5

54.5

35

Jagodziński, Waldemar (10)

2233

Baszta Żnin

5.5

52.5

36

Węglarz, Joanna (32)

2075

Centrum Bydgoszcz

5.5

51.0

37

Pawłowski, Sławomir (24)

2135

Leszczyński Włocławek

5.5

47.0

38

Leszczyński, Krzysztof (6)

2270

Leszczyński Włocławek

5.5

39.0

39

Wiśniewski, Adam (30)

2092

Łucznik Żołędowo

5

52.5

40

Szybowicz, Piotr (65)

1800

AZS AB Bydgoszcz

5

51.0

41

Skowroński, Piotr (29)

2094

Centrum Bydgoszcz

5

49.5

42

Kraiński, Jarosław (34)

2044

Gambit Świecie

5

47.5

43

Lewandowski, Marek (47)

2000

Torfarm-64 Toruń

5

47.0

44

Fladrowski, Bartosz (31)

2087

Apator Toruń

5

46.0

45

Sworowski, Piotr (38)

2000

AZS AB Bydgoszcz

5

45.0

46

Kuryłowicz, Tomasz (53)

1800

Torfarm-64 Toruń

5

42.5

47

Wiśniewska, Monika (72)

1600

Baszta Żnin

5

36.0

48

Paliwoda, Marek (48)

2000

Centrum Bydgoszcz

4.5

56.5

49

Kubicki, Marek (28)

2100

Apator Toruń

4.5

51.0

50

Tadych, Anika (64)

1800

EMDEK Bydgoszcz

4.5

49.5

51

Gołąbiewski, Adam (52)

1800

AZS AB Bydgoszcz

4.5

45.5

52

Wiśniewski, Robert (49)

1800

Baszta Żnin

4.5

45.5

53

Piórek, Edward (57)

1800

Torfarm-64 Toruń

4.5

41.0

54

Urban, Jacek (67)

1800

Gambit Świecie

4.5

38.0

55

Jaroch, Paweł (35)

2041

EMDEK Bydgoszcz

4

47.5

56

Bugalski, Łukasz (37)

2031

Baszta Żnin

4

46.0

57

Grylewicz, Bernard (39)

2000

Baszta Żnin

4

45.5

58

Katkowski, Bartłomiej (23)

2142

Apator Toruń

4

43.5

59

Hetmański, Waldemar (43)

2000

Łucznik Żołędowo

4

41.5

60

Sikorski, Dariusz (41)

2000

Torfarm-64 Toruń

4

40.0

61

Gwóźdź, Grażyna (59)

1800

Centrum Bydgoszcz

4

39.5

62

Szmidt, Przemysław (58)

1800

EMDEK Bydgoszcz

4

34.0

63

Bultrowicz, Leszek (56)

1800

Gambit Świecie

3.5

42.0

64

Jastrzębski, Włodzimierz (66)

1800

AZS AB Bydgoszcz

3.5

38.5

65

Rynarzewski, Piotr (70)

1600

Baszta Żnin

3.5

38.0

66

Jankowski, Wiesław (63)

1800

Torfarm-64 Toruń

2.5

42.0

67

Budnik, Kazimierz (68)

1800

Chemik Bydgoszcz

1

36.5

68

Tumolewska, Karolina (71)

1600

Centrum Bydgoszcz

0.5

40.0

W konkurencji kobiet zwyciężyła Agnieszka TADYCH przed Joanną WĘGLARZ i Moniką WIŚNIEWSKĄ. Na kolejnych pozycjach uplasowały się Anika TADYCH, Grażyna GWÓŹDŹ i Karolina TUMOLEWSKA.

Wśród juniorów zwyciężył Tomasz TRABSZYS Apator, 2. Kamil RZÓSKA EMDEK, 3. Dawid ZIÓŁKOWSKI EMDEK, 4. Agnieszka TADYCH EMDEK, 5. Marek KUBICKI Apator, 6. Anika TADYCH EMDEK, 7. Paweł JAROCH EMDEK, 8. Bartłomiej KATKOWSKI Apator, 9. Przemysław SZMIDT EMDEK, 10. Karolina TUMOLEWSKA Centrum.

Honorowy patronat nad mistrzostwami sprawował burmistrz Ciechocinka pan Leszek DZIERŻEWICZ, który obiecał w przyszłości wesprzeć finansowo następne zawody szachowe w Ciechocinku, kierownikiem zawodów był Cezary KOZŁOWSKI, sędzią głównym Ulrich JAHR, sędzią pomocniczym Paweł PAWŁOWSKI, a sprawy finansowe trzymał Hieronim DYRKA. Zawody miały spokojny przebieg, nie było konfliktów przy szachownicach. Zwycięzcy otrzymali puchary, dyplomy, pamiątkowe medale i nagrody pieniężne (najlepsi juniorzy - rzeczowe).

W trakcie trwania zawodów czołowi działacze naszego Związku otrzymali honorowe odznaki Polskiego Związku Szachowego. Srebrną odznakę PZSzach wręczono Piotrowi SWOROWSKIEMU Świecie, brązowe odznaki PZSzach otrzymali Marcin SZARY Żnin, Leszek BULTROWICZ Chełmno oraz Marek PALIWODA i Jerzy TABACZKA Centrum Bydgoszcz.