Mistrzostwa Polski Juniorów do 14 lat
Janów Lubelski 28.04-06.05.05

Odwiedź oficjalną stronę turnieju
Zobacz zdjęcia z turnieju
Czytaj na Forum KPZSzach

Relacja Tomasza TOKARSKIEGO

Zgodnie z tradycją również tegoroczne mistrzostwa Polski do lat 14 (roczniki juniorów 1991-1992) rozegrane zostały w ramach rokrocznej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach halowych. Organizatorzy XI edycji OOM : Lubelska Unia Sportu i Urząd Marszałkowski w Lublinie, przy finansowym wsparciu MENiS przeznaczyli dla potrzeb rozgrywek ośrodek wypoczynkowy DUO, usytuowany na terenach leśnych w pobliżu Janowa Lubelskiego. Nie był to wybór ani optymalny, ani dobry, zważywszy na rażące dysproporcje w standardzie zakwaterowania, przy wołających o pomstę do nieba, jednolitych cenach. Miejsce pobytu sprawiało wrażenie placu budowy. Niska temperatura i wilgoć w pokojach szybko dały się we znaki przeziębieniami wśród uczestników. Te istotne mankamenty starano się wynagrodzić dobrą kuchnią i markową salą gry.

Szef i "dusza" zawodów, wiceprezes PZSzach, Zbigniew Pyda zrobił wiele, by narzucone szachistom uwarunkowania pozostały bez wpływu na jakość rozgrywek. W ekspresowym tempie rozdawany był biuletyn (Michał Mirosław). Nie odnotowano najmniejszych uchybień w pracy zespołu sędziowskiego, kierowanego przez Marka Łobejko, wspomaganego asystentami w osobach Tadeusza Popławskiego, Zdzisława Polkowskiego, Ryszarda Żądło i arbitra technicznego Stanisławę Pydę.

Obie grupy turniejowe rywalizowały dość rzadkim, 10-rundowym systemem szwajcarskim. Szybsze, zatwierdzone niedawno przez FIDE tempo międzynarodowe (90 min./40 posunięć + 15’ bonus na dokończenie + 30’’ bonus za każde posunięcie od początku partii) powodowało niemałę problemy w początkowej fazie zawodów. MENiS oraz szefostwo Olimpiady wyraziło zgodę na wydłużenie turnieju w stosunku do lat poprzednich 1 dzień tak, by zredukować liczbę podwójnych rund do dwóch. Nie sposób nie wspomnieć o humorystycznej, pierwotnej propozycji, by szachy - jedyna "nieolimpijska" dyscyplina Olimpiady, rozegrały mistrzostwa w… 1–2 dni. Takimi, oraz innymi, arcyciekawymi rewelacjami, m.in. z zakresu funkcjonowania, współfinansowania szachów juniorskich, osiągnięć, niedomagań, szans oraz zagrożeń, dzielił się z opiekunami szef pionu młodzieżowego PZSzach, Piotr Zieliński.

KPZSzach. reprezentowało 5 chłopców oraz 2 dziewczęta. Opiekę trenerską nad 4-osobową grupą Apatora sprawował trener klubowy, mf Siergiej Sziłow, analizami oraz przygotowaniem pozostałych zawodników zajmowali się wyznaczeni przez zarząd okręgu Włodzimierz Strzemkowski oraz Tomasz Wodzyński (Torfarm). Mój stały, wieloletni postulat, by zawodnikami podczas istotnych startów turniejowych zajmowali się wyłącznie trenerzy klubowi, w znacznej mierze zmaterializował się zatem w Janowie. Tak też powinno być w przyszłości, o ile zamierzamy realnie myśleć o skróceniu dystansu, dzielącego nas od czołówki kraju. Skróceniu, ponieważ dogonienie jej uważam na obecnym etapie za niemożliwe.

Tylko część kujawsko-pomorskich juniorów młodszych (tak w nomenklaturze olimpiadowej określani są 13-14-latkowie) wykazywała solidne oznaki przygotowania merytorycznego do trudów turnieju. Jedyny reprezentant silnej w przeszłości stolicy regionu, Konrad Kotula z bydgoskiego EMDEK-u, zaprezentował bardzo mizerne, zważywszy na rangę turnieju, umiejętności. Podobnie Leszek Orciuch (Apator), który prócz elementarnych luk debiutowych wykazywał brak woli walki w pozycjach, które zdawały się rokować pozytywnie. Zapewne zawód sprawił opiekunom klubowym również Michał Wodzyński (Torfarm), który prócz szkolnych potknięć (w tym debiutowych) prezentował płytką, pozbawioną finezji grę oraz nikłe rozumienie strategii. Tych mankamentów nie da się naprawić w kilka miesięcy, dlatego osiagnięte dalekie lokaty to szczyt aktualnych możliwości zwycięzców pomorsko-kujawskiego makroregionu (w kolejności zajętych miejsc) w rywalizacji z czołówką Polski.

Dla odmiany mile zaskoczyła Izabela Siergiej (Kowalewo Pomorskie), której postawa mogłaby stanowić wzór woli walki do końca dla wspomnianej wyżej trójki mniej ambitnych kolegów. Spore braki debiutowe nadrabiala uporem, wolą walki i zaangażowaniem, optymalnie wykorzystując kolejne okazje powiększania dorobku punktowego. Przegrywała z reguły dopiero wówczas, gdy przeciwniczki przerastały ją umiejętnościami i doświadczeniem turniejowym. Wielka szkoda, że utalentowana Iza nie pracuje i nie startuje systematycznie. Jestem pewien, że nawiązałaby wówczas skuteczną walkę z czołówką.

Nie ukrywaliśmy oczekiwań, związanych z występem Łukasza Tokarskiego (Apator), na którego powszechnie liczyliśmy przed wyjazdem, jako na potencjalnego lidera reprezentacji. Tradycji finałów stało się jednak zadość i Łukasz rozpoczął od (zasłużonej) porażki, która do końca turnieju ustawiła go w trudnej sytuacji. Nieoczekiwane straty w kolejnych rundach (4 i 7) nie pozwoliły na realną walkę o medal mimo niezwykłej woli skutecznej pogoni za czołówką, co się w końcu stało. Zapewne zabrakło … 11-tej rundy, bo bezdyskusyjny styl zwycięstw na finiszu pokazał, jak duże tkwią w nim możliwości. Szkoda miejsca na pudle, na które Łukasz samodzielną pracą i zaangażowaniem niewątpliwie zasługiwał. Zabrakło bardzo niewiele. Grupa chłopców, zgodnie z oczekiwaniami oraz rezultatami, była wyjątkowo wyrównana i – co tu dużo mówić - … do wygrania. Każdy turniej jest jednak inny, przekonała się w Janowie mistrzyni świata. Zdobycie mistrzostwa Polski przyszło jej w Janowie po wielkich bojach.

Start Bartka Tokarskiego (Apator) oceniam jako udany i obiecujący, zważywszy głęboki kryzys, w jakim znajdował się od wielu miesięcy. Nie oczekiwałem nagłej odmiany, a fatalny początek turnieju potwierdzał obawy. Okazało się jednak, że nawet wówczas rówieśnikom nie jest łatwo z nim wygrać. Ambicją dorównywał bratu i równie dobrze finiszował. Mam nadzieję, że kolejne turnieje (już niebawem) pozwolą zapomnieć o problemach. Zmian jakościowych wymaga praca treningowa.

Podobnie, jak w przypadku Lidki Bryły (Apator) której wynik (a mnie osobiście zupełnie inna jakość i dynamika gry) przysporzył nam w Janowie najwięcej radości i powodów do satysfakcji. Tym bardziej, że nie do końca przewidywanej. Pracowała ostatnimi miesiącami niewiele, samodzielnie (jak większość dziewcząt) prawie w ogóle. Ostatni, na dodatek nieudany start turniejowy to dość odległa przeszłość.

Trener klubowy nie potrafił niestety zachęcić jej do systematycznego poświęcania czasu szachom. Mieliśmy świadomość tej sytuacji na długo przed wyjazdem. Nie będę ukrywał, że obawiałem się startu Lidki w tych zawodach. Jakie było nasze zdumienie, gdy od samego początku pokazała męskiego "kopa" ! To była zupełnie inna Lidka. Pierwszy pojedynek wygrała z trudem, "na ostatnich nogach" (nowe tempo gry). Potem było łatwiej, jednak przeciwniczki nie najwyższych lotów, zachowywaliśmy więc naturalny dystans do układu tabeli. Prawdziwy sprawdzian nastąpił w partii z Klaudią Kulon, którą Lidka po prostu ograła. Chyba jednak trudno jej było samej uwierzyć w przewagę pozycyjną i materialną, bo zamyśliła się na długo. Zbyt długo. Stanął remis, który zapoczątkował niestety serię "niedociśniętych" wynikowo, granych przy przewadze partii "połówek". Rywalki jednak również dzieliły się punktami i gdy wydawało się już, że po sukces starczy sięgnąć - przyszedł przysłowiowy "wór" i "wtopa" w banalnie remisowej końcówce. Nerwy dały w końcu znać o sobie, więc obawialiśmy się rundy prawdy, podczas której Lidka udowodniła, że potrafi się mobilizować. Liczyliśmy jeszcze krótko na nieco wyższe miejsce, ale rezultatywne wyniki I i II szachownicy pozbawily nas złudzeń. Poza brązowym medalem mistrzostw Polski wywojowała Lidka normę kandydacką oraz nominację do Akademii Szachowej 2005/2006.

Podsumowanie prowadzonych statystyk wykazalo, że nie był to koniec sukcesów klubowych Apatora w Janowie. Lidka, Bartek i Łukasz solidnie i zasłużenie zapracowali na świetną, drugą lokatę w ogólnopolskiej klasyfikacji klubowej XI Olimpiady Młodzieży:

 1. EL–TUR Bogatynia - 17 pkt
 
2. APATOR Toruń - 13 pkt
 3. AZS Politechnika Śląska Gliwice - 12 pkt
 4. Stilon Gorzów Wlkp - 11 pkt
 5. Hetman Politechnika Koszalin - 9 pkt
 6. Na Pięterku Poznań - 9 pkt

Oto klasyfikacja województw, której również nie mamy prawa się wstydzić:

 1. Dolnośląskie - 29 pkt
 2. Śląskie - 22 pkt
 3. Wielkopolskie - 22 pkt
 4. Mazowieckie - 19 pkt
 
5. Kujawsko-Pomorskie - 16 pkt
 6. Lubuskie - 11 pkt
 7. Podkarpackie - 10 pkt
 8. Podlaskie - 9 pkt
 9. Zachodniopomorskie - 9 pkt
10. Małopolskie - 7 pkt
11. Pomorskie - 7 pkt
12. Łódzkie - 6 pkt
13. Świętokrzyskie - 4 pkt
14. Opolskie - 3 pkt
15. Warmińsko-Mazurskie - 3 pkt
16. Lubelskie - 2 pkt

Poniżej końcowe wyniki w obu grupach startowych. Szczegółowe informacje rundowe, rankingowe, zapisy gier oraz galeria zdjęć na oficjalnej witrynie turnieju.

  
Dziewczęta
(46 zawodniczek):
  

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22

KULON, Klaudia (1)
KRASNODĘBSKA, Magdalena (6)
BRYŁA, Lidia (2)
NAWROT, Elżbieta (22)
KASPEREK, Joanna (7)
DEMIDOWICZ, Maria (3)
ŁABĘDŹ, Patrycja (4)
WARAKOMSKA, Anna (5)
DZIONK, Agata (44)
WIERZBICKA, Wiktoria (10)
OGONOWSKA, Katarzyna (8)
PIEPIÓRKA, Paulina (12)
PRANDZIOCH, Dorota (11)
GOŁEK, Jagoda (14)
ROSIAK, Agata (17)
CIEŚLAR, Monika (27)
SIERGIEJ, Izabela (9)
WOJDYŁO, Żaklin (41)
FURMAN, Justyna (36)
SKRZYPCZAK, Anna (19)
STANISZEWSKA, Urszula (23)
OSTROWSKA, Marta (24)
2064
1925
1947
1800
1872
1940
1939
1938
1600
1800
1864
1800
1800
1800
1800
1601
1800
1600
1600
1800
1800
1800
Hetman PL Koszalin
AZS PL Śląska Gliwice
Apator Toruń
Polonia Wrocław
LKS Rolnik Róża
Stilon Gorzów Wlkp.
UKS Pionier Jastrzębie
Juvena - Hańcza Suwałki
Ormuzd Kartuzy
Tomex Kraków
EL - TUR Bogatynia
Gedanensis Gdańsk
Rodło Opole
Wicher Zbąszyń
Stilon Gorzów Wlkp.
MUKS Cieszyn
Promień Kowalewo Pom.
Wicher Zbąszyń
UMKS Żak Kielce
Hetman Ostrowiec Św.
MLKS Wesoła
UKS Kościelec
7.5
7.5
7
7
6.5
6.5
6.5
6.5
6.5
6.5
6
6
6
5.5
5.5
5.5
5.5
5.5
5.5
5.5
5.5
5.5

48.5
48.5
49.5
45.5
49.5
48.5
48.0
48.0
47.5
45.0
49.0
41.5
39.0
46.0
43.5
43.0
41.5
39.0
39.0
38.5
38.5
35.5

  
Chłopcy
(46 zawodników):
  

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
  
30
42
44

KUKŁA, Maciej (14)
NGUYEN, Piotr (19)
MUCHA, Roman (10)
TOKARSKI, Łukasz (1)
PIGUŁA, Marek (4)
SIECIECHOWICZ, Marcin (7)
KLIM, Kamil (22)
DUDYS, Jakub (2)
BEBEL, Arkadiusz (12)
KOWALSKI, Łukasz (20)
ŚCIBIOR, Adam (5)
LACH, Piotr (11)
WIŃSKI, Łukasz (3)
KOŁOSOWSKI, Mateusz (6)
PŁOŃCZAK, Dominik (8)
TOKARSKI, Bartosz (16)
PIORUN, Kacper (23)
SABUK, Piotr (30)
SMOŁA, Michał (13)
  
WODZYŃSKI, Michał (35)
KOTULA, Konrad (43)
ORCIUCH, Leszek (42)
1978
1967
2001
2067
2015
2010
1931
2020
1994
1956
2013
1998
2016
2012
2008
1969
1871
2000
1994
  
2000
1800
1800
EL - TUR Bogatynia
Polfa Grodzisk Mazowiecki
PTSz Płock
Apator Toruń
EL - TUR Bogatynia
Na Pięterku Poznań
Stilon Gorzów
AZS PL Śląska Gliwice
ASSz Miedź Legnica
UKS Piątka Skierniewice
Na Pięterku Poznań
Kłos Czarny Koń Olkusz
MUKS Stoczek 45 Białystok
Piątka Skierniewice
Wieża Kórnicka Kórnik
Apator Toruń
Szach - Centrum Łódź
ASSz Miedź Legnica
Rolnik Róża
  
Torfarm Toruń
EMDEK Bydgoszcz
Apator Toruń
7.5
7.5
7
7
6.5
6.5
6.5
6.5
6.5
6
6
6
6
6
6
6
5.5
5.5
5.5
  
4.5
3.5
3

46.5
46.5
46.0
41.5
50.5
48.0
47.0
42.0
40.5
51.0
47.5
46.0
45.0
41.5
38.5
36.0
42.5
41.5
40.5
  
38.0
30.5
34.0