V Międzynarodowy Puchar Zarządu Głównego AZS w szachach

Wrocław 28.04-03.05.10

Wyniki końcowe: open A | open B

Relacja Cezarego Kozłowskiego

Po raz piąty Klub Sportowy AZS Politechnika Wrocławska zorganizowała kolejny V Międzynarodowy Puchar ZG AZS, który jak się okazuje cieszy się dużą popularnością i zainteresowaniem wśród czołowych szachistów w kraju i zagranicą.

W tegorocznym Pucharze zwanym Międzynarodowymi Akademickimi Mistrzostwami Polski Klubów AZS w szachach klasycznych wystartowało w głównym OPENIE A 46 zawodników, w tym jedna arcymistrzyni, pięciu mistrzów międzynarodowych i czterech mistrzów FIDE. W tym doborowym gronie wystartowała wyrównana i w miarę silna jak na warunki krajowe drugoligowa drużyna AZS UMK Toruń, która przy wyjątkowo większej dotacji niż w latach ubiegłych mogła pozwolić sobie na start 8 zawodników (6 mężczyzn i 2 kobiet). Dało to spodziewany efekt sportowy, bo ekipa toruńska zwyciężyła zdecydowanie w punktacji drużynowej zdobywając puchar ZG AZS i złote medale mistrzów międzynarodowych Polski klubów akademickich.

W konkurencji drużynowej wystartowało 13 reprezentacji klubów uczelnianych w tym 9 uniwersytetów i 5 uczelni zagranicznych z Łotwy, Litwy, Słowacji, Węgier i Niemiec.

W 9 rundowym OPENIE A zwyciężyły FM VOVK Ilie (Tallin University of Technology) – 8 pkt, grający, jak to określili zawodnicy z dokładnością komputera przed FM PACHELEM Milanem (Ekonomicks Universete Bratislawa) i mistrzem krajowym Wieczorkiem Oskarem (Ksz. Polonia Wrocław) – obaj po 6,5 pkt. Czwarty był dopiero pierwszy mistrz międzynarodowy Kamitskiy Sergej z Białorusi – 6 pkt. Pierwsza nagroda wynosiła 2 tyś zł. Gratyfikacje finansowe były do 5 miejsca włącznie.

Z zawodników AZS UMK Toruń dobre 8 miejsce zajął lider drużyny Stuczyński Andrzej – 5,5 pkt., 12 miejsce Gawroński Mirosław – 5,5 pkt., 17 miejsce Kulczyk Paweł, 18 miesjce Bieluszewski Piotr – obaj po 5 pkt.. i 23 miejsce Grabowski Paweł – 4,5 pkt. Studentki: Oszmian Natalia i Rant Izabela grały na poziomie swoich "jedynek" i zdobyły po 3 punkty, dodając swoje zdobycze punktowe do klasyfikacji końcowej.

Poziom turnieju był zadowalający i obfitował w bezkompromisowe pojedynki. Rankingi czołówki były w granicach 2250 – 2490 Elo.

Kierownikiem drużyny toruńskiej był Cezary Kozłowski, sędzią głównym Rafał Siwik, a dyrektorem zawodów Piotr Klukiewicz.

Można mieć zastrzeżenia tylko co do ceremonii zakończenia mistrzostw, bo organizatorzy poszli po najmniejszej linii pełnego zaangażowania, co przy tej randze zawodów nie powinno mieć miejsca (m.in. brak oficjalnych władz AZS i przyzwoitych nagród rzeczowych, jak również miejscowych mass mediów).